Matematik Gerçeği

 

Tüm ailelerin korkulu rüyası , bazı öğrencilerin gece kâbusu ama eğitimin olmazsa olmazıdır Matematik. Matematik gerçek hayatın ta kendisidir.

Matematik daha bebeklikte başlar. Bebeklik döneminde özellikle ilk 3 aylık döneminde bebeğinizle konuşmanız, hikâyeler anlatmanız ileride okul çağında dil becerilerini iyi geliştireceği için matematikte de başarılı olmasını sağlayacaktır.

Matematik çocuğumuzun dünyasına girdiğinde doğru şekillenmesi gereklidir. Burada Öğretmen-Aile-Çocuk işbirliği önemli bir faktördür. İleride alt yapı sorunu yaşanmaması için bu eğitime doğru bir başlangıç yapılmalıdır. İyi başlangıçlar yapmak her zaman güzel sonuçlar doğuracaktır .

Matematik bilmeyen, matematik öğrenmeyen kişinin analitik düşünme mantığı gelişmez, ayırt edemez, problem çözemez ve özgür iradesini kullanıp karar veremez. Bilgi ve beceri yoksunu olur.

Birçok öğrencinin sevmediği dersler sıralamasında zirveyi kimseye kaptırmayan matematik korkusu daha ilköğretim yıllarına dayanır. İlköğretim yıllarında sayı sayma ile devam eden Matematik hayatımız ileri ki yıllarda kâbusa dönebilir. YKS ve LGS sınavlarında matematikte tek bir net dahi yapamayan yüzbinlerce öğrencinin olması bu başarısızlığın hiçde küçümsenmeyecek oranda olduğunu göstermektedir . Ama bazı çocuklar matematik yaşantılarında hiçbir zaman sorun yaşamıyorlar. Neden? Genlerden mi yoksa doğru çalışmayı mı biliyorlar?

Öğrenci problemleri tanıma, anlama ve çözme aşamasında farklı öğrenmelerle karşılaştığı için erken yaşlarda öğrenme gerçekleşememekte sadece işlem ezberlemektedir. Bu da ileri yaşlarda büyük sorun teşkil etmektedir.

Ben bugün ülkemizin de gündeminde olan her çocuğa farklı eğitim verilmesi fikrine katılıyorum ancak bu durumun bizim ülkemizdeki sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı olma olasılığını pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Evet doğru, bireylerin tek tip öğrenme şekli yok ve farklı yetenek kombinasyonuna sahipler.

Bilim adamları; herkes matematik dâhisi olamaz ama herkez matematiği anlayabilir diyor. Herkes belli bir ölçüde matematiği öğrenebilir ve matematiği öğrenmenin de yaşı yoktur. Herkes de matematik yeteneği vardır. Ancak “korku” ve “nefret etme” başarısızlığın tek kaynağıdır. Halbuki matematik kelimesinin kökenine değinildiğinde yunanca bilgi ve öğrenme anlamına gelen MATEMA ‘ den türemiş ve öğrenmeden hoşlanma anlamına gelen gelen MATEMATİKOS kelimesinden gelmektedir.

Hepimiz biliyoruzki hayatta en fazla ihtiyaç duyulan ve günün birçok anında kullanılan matematiğin yaşamsal karşıtları da öğretilmelidir. Öğrencinin “Bu matematik ne işime yarayacak?” sorusuna verilecek cevap o kadar çoktur ki, hayatımızın her alanı matematikle doludur. Kalıcı ve uygulanabilir becerileri yaşamsal karşıtları ile ilişkilendirdiğimizde öğrenci matematiği daha iyi öğrenebilir.

Dönem dönem zorlaşan matematik başlangıçta yaşanan sorunların çözülmemesi nedeniyle ciddi boyutlara daha sonra ise telafisi zor hale gelerek bireylerin geleceğini etkiler bir hale gelmektedir.

Unutmayın; her bireyin bir öğrenme stili vardır. Her birey de kendinin inandığı en kolay öğrenme yöntemi ve tercihini seçmeli ve buna göre de yol almalıdır. Burada sadece önemli olan bireyin kendi öğrenme stilini bulması ve uygulamasıdır.

Kısacası herkesin öğrenebileceği bir matematik vardır.

Matematik ile aranız ne kadar iyi olursa ileriki eğitim hayatınızda o kadar rahat edersiniz.

Sabırlı olmak, pes etmemek matematikte başarıyı getirecektir. İşlemleri tekrar ettikçe, farklı problemlere öğrendiklerini uyarladıkça beyindeki sinapslar uzamakta ve nöron trafiği artmakta, kalıcı ve uzun belleğe aktarılan bu bilgiler öğrenci başarısını arttırmaktadır.

Elinde kalem olmayan bir öğrenci, kalemle çalışmayan yazmayan, matematiği okumaya çalışan, gözleri ile çözümleme bulan öğrenci hiçbir zaman başarılı olamaz. Okula gitmek, tahtayı deftere çekmekle de matematik öğrenilmez.

Unutmayınız! Matematik olmadan , bilim ve teknolojiden , sosyo-ekonomik kalkınmadan, nitelikli ürün ve hizmetten söz etmek mümkün değildir.

Elektrikli otomobillerden uçan otomobillere, kendi elektriğini üreten evlere, yapay zekâya kadar gelecekte Matematik yine bizimle olacaktır.

Her gününüz Matematik kadar güzel olsun…

 

Özkan ÇAKIR
Artı Destek Eğitim Kurumları Kurucusu

Cevap bırakın