GÖLGE EĞİTİM SİSTEMİ: DERSHANELER VE KURSLAR

 

Ülkemizi gelişmiş ülkeler ile kıyasladığımızda genç nüfusumuzun yaşlı nüfusumuza oranının yüksekliği dikkatleri çekmektedir. Bu oranın büyük bir çoğunluğu sınavlara ya da hayata ilk adımlarını atmak üzere olan gençlerden oluşmaktadır.

Gençlerimiz öğrenim dönemlerinde aldıkları eğitimle sınava hazırlanır ve hayata başlarlar. Tabi ki söz konusu eğitim olduğunda ülkemizdeki eğitim sorunları ve en önemlisi 40 kişilik sınıflarda eğitim veren okulların bugünkü durumu aklımıza gelir. Bunca sorunun içerisinde destek almak kaçınılmazdır. Destek denildiğinde de ise ilk aklımıza gelen literatürde “gölge eğitim sistemi” olarak bilinen Özel Öğretim Kurslarıdır. Her ne kadar süreç dershaneleri, etüt merkezlerini kapatmış ve tek dersten eğitim veren özel öğretim kurslarını ortaya çıkarmış olsa da ülkemizde bu sistem tamamen yıpratılmış ve üzerinde de kötü bir algı oluşturulmuştur. Oysa kursların eğitim sistemine çok ciddi bir katkısı vardır.

Özel derse göre daha az maliyeti olan Özel Öğretim Kursları, okulda gördüğünüz dersleri pekiştirerek seviyelere uygun sınıflarda verimli ders ortamı sunmaktadır. Hem de özel okullara göre daha uygun fiyatlarla. Bu kurumlar tamamen yasaldır. MEB’ce tek dersten ruhsatlandırılmış ve denetimi yapılan kurumlardır.

Ülkemizde eğitim sistemi merkezi sınavlar üzerine kurulmuştur. Sınav bir yarıştır. En yüksek puanı alanların en iyi okullara girdiği büyük bir yarıştır. Bu yarış bazen 8.sınıfta bazen ise 12.sınıfta gerçekleşir. Tabi ki sonuçta iyi bir puan almak için antrenman yapmak gerekir.

Okul bilgileriyle üniversite sınavı kazanılır mı? Evet kazanılır. Ama kurs olmadan alınan sonuç ile kurs varken alınan sonuç arasında ciddi farklar vardır. Bu farkı görmek için kurs olmadan sınavlara katılmak bir risk teşkil eder. Ayrıca araştırmalar kurslara giden öğrencilerin gitmeyenlere göre daha başarılı olduğunu göstermektedir. İster devlet olsun ister özel olsun tüm okullardaki eğitim eşitsizliği ve yetersizliği kurslara ihtiyacı iyice artırmaktadır.

Özel Öğretim Kurslarında soru çözümleriniz de ve zorlandığınız konularda size yardımcı olacak profesyonel bir ekip vardır. Öğrencilerini sürekli gözlem altında tutabilen kurslar çok fazla yarar sağlamaktadır. Üniversiteye giriş sınavlarının ortaöğretim süreciyle tam bir uyum içinde olmaması, kursların daha çok şey öğrenme imkânı vermesi kursları bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ülke genelinde üniversite sayısı artsa da her yıl genellikle marka değeri yüksek olan belli başlı üniversiteler tercih ediliyor. Tüm aileler çocuklarının bu marka okullarda okumasını istiyor. Bunun için kurslarla birlikte ciddi bir hazırlık dönemine giriyorlar. Biliyorlar ki bu süreci okul da yürütmek mümkün değil.

Hatta ve hatta TYT ve AYT sınavlarına 11.sınıfta hazırlanan çok ciddi sayıda öğrenci var. Bunlar yarışın artık daha da büyüdüğünün farkındalar. Çünkü rakipler çoğaldı sorular zorlaştı. Buna karşılık nitelikli üniversite sayısı ve kontenjan ise hiç değişmiyor, ancak niteliksiz üniversite sayısı sürekli artıyor.

Günümüz koşullarında sosyal medya ve pek çok etken öğrencilerin boş zamanlarını doldurmaktadır. Bu zamanları verimli bir hale dönüştürmek için de kurslar çok etkili olmaktadır. Öğrenciye ek kaynaklar veren, onları çok sıkı takip eden, okuldaki tüm eksikleri gideren kurslardır.

Düşünsenize merkezi sınav yok ve herkes bir üniversiteye yerleştirilecek bu kez de kim hangi okula hangi koşulla gideceği gündem olacaktır. Torpil, adam kayırma ve pek çok yanlışlıklar üniversite yerleştirmelerinde etken olacak ve hiçbir şey adil olmayacaktır.

Biz merkezi sınavlara devam edelim. Özel Öğretim Kursları işlevlerine devam etsin. Veliler evlerinde özel ders alsın. Okullar kendi bünyelerinde kurs açsın. Ama bırakın veli kendi isteği ile ne yapacağına karar versin.

 

 

Başarının her daim yanınızda olması temennisiyle…

 

                                                                   Özkan ÇAKIR
Artı Destek Eğitim Kurumları Kurucusu

Cevap bırakın