Öğrenciler birbirlerinden farklı öğrenme düzeyine ve öğrenme ritmine sahiptir. Her öğrenci kendini özel hissetmek ister. Oysa günümüz büyük kampüslerinde böyle bir olay söz konusu bile değildir. Tanıdığım bazı arkadaşlarım çocuklarının okullarına gittiklerinde müdür yardımcısının kendisini tanımadığını, her seferinde “Kimin velisiydiniz?” gibi sorularla karşılaştıklarını hep anlatırlar.

Sosyolojik analizler ve araştırmalar velilerin butik okulları seçtiklerini öğrencilerin de buralarda daha mutlu ve başarılı olduklarını gösteriyor.

Öğrencilerin kalabalıklar içinde kaybolmadığı yani yüzlerce öğrenci içinden herhangi biri değil, bir birey olarak değer gördüklerini hem dersler hem de kişisel gelişim yönünde gelişmelerin butik okullarda daha kolay olduğu açıkça görülüyor. Öğrenimin kalitesini ve verimliliğini artıran takip ise bu okullarda daha da kolaylaşıyor.

Gelişmişliğin ve teknolojinin arttığı hayallerimizin üstlere çıktığı bugünlerde hemen hemen her alanda kişiye özel hizmetler veriliyor. Kişiye özel hizmetin eğitim sektöründe butik okullarda daha sağlıklı yürütüldüğü, öğrenci ile birebir ilgilenildiği, her öğrenciyi her öğretmenin tanıdığı ve az sayıdaki sınıflarda çağdaş eğitim sisteminin bireye indirgenebileceği görülüyor.

Unutmayınız! Okulların çok büyük olması onların daha iyi olduğu anlamına gelmez. Büyük spor salonlu, yüzme havuzlu, tenis kortlu ve devasa tesisler okulların esnekliğini azaltmakta olup her okulda karmaşıklıklar zinciri birbirini takip etmektedir… Böyle kampüsler öğretmen, öğrenci ve yöneticilerin performans seviyelerini olumsuz etkilemektedir.

Ülkemizde hayatımızın merkezinde bir “üniversite” gerçeği vardır. Her öğrencinin hedefi ileride iyi bir üniversite okumaktır. Sınavlar öğrencileri her ne kadar olumsuz etkilese de bir seçme sınavı kaçınılmazdır. Bu sınava hazırlığın okullarda yapılabilmesi için muhakkak butik okul seçilmeli ve öğrencinin hazırlık süreci rahat takip edilmelidir. Butik okul tercihi sizi özel derslerden, bürolardan ve dershanelerden kurtarır. Böylelikle öğrenciler çok hırpalanmaz ve sınava giden süreci daha rahat yönetir.

 

Başarının her daim yanınızda olması temennisiyle…

Özkan ÇAKIR
Artı Destek Eğitim Kurumları Kurucusu

Cevap bırakın